Jakich umiejętności uczy nas prowadzenie kanału na YouTube?

Choć prowadzenie swojego kanału na YouTube nie jest już zbyt popularnym sposobem na zaistnienie w social mediach, to wciąż wiele osób decyduje się na rozpoczęcie swojej kariery na nim. To jednak ciężka droga, która wymaga od nas sporych nakładów pracy i ciągłego ulepszania naszego warsztatu. Na szczęście to bardzo opłacalne zajęcie, bo pozwala nam zdobyć umiejętności, które są bardzo potrzebne na rynku pracy.

Montowanie i nadanie dynamiki filmom


Aby zacząć swoją karierę na YouTube, musimy nauczyć się obsługiwać podstawowe funkcje w programie do montażu filmów. Nie chodzi tylko o cięcia czy polepszenie jakości filmu, ale także o nadanie mu dynamiki i zainteresowania naszą treścią potencjalnego odbiorcę. Możemy wrzucać co prawda losowe klipy z naszych gier czy proces tworzenia naszych rzeźb, ale jeśli będzie to surowe nagranie, to raczej wynudzi ono naszego odbiorcę, bez względu na to, jak fenomenalny będzie efekt końcowy. Dodanie muzyki, cięcia i efekty to elementy, które musimy od czasu do czasu dodać, a do tego potrzeba nam wiedzy i umiejętności.

Wypowiadanie się przed kamerą i większą publicznością


Wypowiadanie się przed kamerą niektórym osobom przychodzi z łatwością, ale nie zawsze jak jest. Przeważnie zjada nas trema, nie potrafimy utrzymać kontaktu wzrokowego z obiektywem albo za bardzo się stresujemy i gubimy sens zdania. Do tego dochodzi świadomość, że potencjalnie możemy dotrzeć do tysięcy, a czasem nawet milionów osób, które zapoznają się z naszym nagraniem. Oswojenie się z kamerą wymaga czasu, ale kiedy nabierzemy już wprawy, będziemy w stanie poradzić sobie także na żywo, a tego oczekuje od nas większość pracodawców. Od razu uczymy się więc, jak wywrzeć na nich pozytywne wrażenie.

Przygotowywania skryptów i szkiców odcinków


Każdy odcinek powinien być zaplanowany. Nie możemy pozwolić sobie na improwizację, to nie jest to występ na żywo, tylko nagrywany, a potem obrabiany film. Pisanie skryptów, czyli scenariuszy i tego, co dokładnie chcemy powiedzieć, to rutyna, którą powinniśmy sobie wypracować. Jest bardzo pomocna szczególnie dla początkujących osób, które mogą nie czuć się swobodnie przed kamerą albo wręcz czuć się zbyt dobrze i czynić zbyt rozległe dygresje. Nie lej wody, skup się na przekazie, na jakim Ci zależy i staraj się przygotować wszystko tak, żeby nie wymagało od Ciebie większych poprawek w czasie nagrania.