Czy programowanie jest trudne?

Czy trudno jest nauczyć się programować… pozwól, że za chwilę udzielę Ci mojej odpowiedzi, najpierw chcę, żebyś pomyślał, co byś odpowiedział, gdybym zapytał Cię, czy trudno jest grać w piłkę nożną? Pewnie powiedziałbyś, że nie.

Czy trudno jest grać w piłkę nożną?

Wielu powie, niemal bez zastanowienia, że nie. Jednak nie sądzę, że to właściwa odpowiedź, odpowiedź na pytanie czy trudno jest grać w piłkę nożną brzmiałaby: To zależy od tego, gdzie zamierzasz w nią grać. Zmieńmy pytanie, czy trudno jest grać w piłkę w Realu Madryt? Tak, bardzo. Czy trudno jest grać w profesjonalny futbol? Tak. Czy trudno jest grać w piłkę w parku? Nie.

Dokładnie taka sama odpowiedź jest na pytanie, czy trudno jest programować, to zależy od tego, po co chcesz programować. Czy trudno jest programować w Google? Tak. Czy trudno jest pracować zawodowo jako programista? Tak. Czy pisanie podstawowych programów dla siebie jest trudne? Nie, ale nie jest też tak łatwe jak gra w piłkę nożną.

Nauka programowania i nauka gry w piłkę nożną, w praktyce to zupełnie inne rzeczy, w koncepcji są takie same. Jedyna różnica polega na tym, że gra w piłkę nożną ma bardziej przyjazną krzywą uczenia się, co oznacza, że po kilku dniach kopania piłki wokół i zrozumienia podstawowych zasad…. jesteś gotowy do gry; w przypadku programowania, zanim zaczniesz grać, musisz poznać takie czy inne pojęcie, jak cykl, zmienna, warunek, a przede wszystkim musisz nauczyć się łączyć te pojęcia, które same w sobie są proste, w bardziej złożone rozwiązania, co jest prawie jak przekształcanie dotknięć stopą piłki, w dryblingi, rzuty rożne, krzyże, ściany, trójkąty i inne.

Jak trudne jest więc programowanie?

Okazuje się, że wbrew temu, co wielu może sądzić, komputery są wyjątkowo głupie, jednak okazuje się również, że są bardzo dobre w wykonywaniu poleceń. Czy spotkaliście kiedyś kogoś, kto był bardzo odpowiedzialny za odrabianie lekcji, zawsze miał pełny długopis, książki, zeszyty, wszystko w porządku… ale nie był zbyt dobry, jeśli postawiliście go przed koniecznością bycia kreatywnym, wprowadzania innowacji, robienia rzeczy, których go nie nauczono lub nauczyciel nie kazał mu robić? Takie są komputery. Poznaj najłatwiejsze języki programowania, jeśli jesteś początkującym programistą.

Komputery podążają za każdym krokiem, który im każesz, złożoność w programowaniu polega na tym, że nie możesz przewidzieć każdego kroku, który się wydarzy, każda interakcja użytkownika z komputerem jest inna, wybierają różne rzeczy, mają różne nazwy, różne e-maile itp. itd. Złożoność programowania polega na zaprojektowaniu, logicznie, instrukcji kroków, które komputer może wykonać, aby rozwiązać problem, ponieważ, jak powiedziałem wcześniej, komputer nie jest twórczy, ale wie, jak wykonywać polecenia. Jak dobry jesteś w mówieniu komuś, co ma robić?