Prawidłowe czyszczenie uszu – jak to robić

Do czyszczenia uszu najlepiej nadają się woda, mydło i ręcznik. Do wnętrza ucha w żadnym wypadku nie można niczego wkładać, nawet patyczków kosmetycznych. Specjalnych płynów do czyszczenia uszu używa się tylko w szczególnych przypadkach, np. u osób z wrodzonym zwężeniem przewodu słuchowego czy noszących aparat słuchowy.

Woskowina znajdująca się w naszych uszach pełni ważną funkcję. Ma za zadanie chronić przewód słuchowy przed zanieczyszczeniami – kurzem, brudem czy wilgocią. Wbrew pozorom są one dla ucha bardzo niebezpieczne – mogą zawierać bakterie, grzyby i wirusy. Woskowina stanowi naturalną barierę organizmu – wszelkie zanieczyszczenia wydostają się na zewnętrz ucha wraz z nadmiarem tej wydzieliny. Nadmiar ten należy usuwać, jednak trzeba to robić prawidłowo.

Patyczkom w uchu mówimy „nie”

Kto kiedykolwiek pokusił się o przeczytanie instrukcji użycia patyczków kosmetycznych wie, że całkowicie niedozwolone jest wkładanie ich do wnętrza ucha. Choć wielu osobom wydaje się, iż patyczki kosmetyczne właśnie do tego zostały stworzone, w rzeczywistości czyszczenie nimi przewodu słuchowego może spowodować więcej szkody niż pożytku.

Patyczek kosmetyczny tylko pozornie pomaga czyścić ucho. W rzeczywistości zbiera tylko część woskowiny – pozostałą natomiast przepycha głęboko do wnętrza przewodu słuchowego. W ten sposób stopniowo tworzy się woskowinowy korek, który może spowodować zapalenie ucha, pogorszenie słuchu, a nawet uszkodzenie błony bębenkowej.

Woda i ręcznik

Do prawidłowego czyszczenia uszu potrzebujemy jedynie wody, mydła i ręcznika. Małżowinę uszną wraz z okolicami ujścia przewodu słuchowego myjemy palcami, np. podczas mycia głowy. To, co zgodnie z naturalnym rytmem organizmu ma wydostać się na zewnątrz, zostaje spłukane pod prysznicem. Po kąpieli uszy wystarczy wytrzeć ręcznikiem. Nie trzeba nic do nich wkładać. Patyczkiem kosmetycznym możemy jedynie oczyścić zewnętrzną partię ucha – tylko do ujścia przewodu słuchowego.

Raz na jakiś czas można wkroplić do ucha płynną parafinę, która dodatkowo je oczyści. Preparaty takie dostępne są w każdej aptece. Na noc wkraplamy do ucha 3-4 krople, a rano po prostu myjemy uszy pod prysznicem lub wycieramy ręcznikiem. Zabiegu takiego nie należy jednak powtarzać zbyt często.

Kiedy do lekarza

Pojawienie się uczucia zalegania, szumu w uszach, pogorszenie słuchu i ból mogą wskazywać na utworzenie się w przewodzie słuchowym korka z woskowiny. W takim wypadku należy udać do laryngologa, który specjalistycznym sprzętem odessie powstały czop. Nigdy nie wolno go usuwać samemu, ponieważ grozi to poważnym uszkodzeniem przewodu słuchowego. Naprawa takich szkód może wymagać nawet serii operacji! Samodzielne płukanie czy świecowanie uszu to zdecydowanie zły pomysł – należy udać się do lekarza.

W niektórych przypadkach konieczne jest używanie płynu do czyszczenia uszu. Dotyczy to m.in. osób, w tym dzieci, z wrodzonym zwężeniem przewodu słuchowego, osób noszących aparat słuchowy, a także osób często odwiedzających basen i nurkujących. Decyzję o stosowaniu takiego preparatu powinien jednak podjąć laryngolog.